Web 3.0

Ethereum’da da ETF başvuruları başladı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 8 Eylül 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Ethereum’da da ETF başvuruları başladı

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz kripto paraların son durumunu değerlendirdi.

“Bitcoin dünü %0.12’lik değişimle kapatırken yeni güne yine 25.750$ seviyelerinde başladı. Lider altcoin Ethereum, ARK 21 Shares’in Ethereum ETF başvurusunun ardından hareketlense de yükseliş hareketi kalıcı olamadı. Dün gelen haber ve makro veriler kripto piyasasının hareketlenmesi için yeterli olmadı.”  

Dünyaca ünlü varlık yönetim şirketlerinin spot Bitcoin ETF başvurularının değerlendirme aşamaları sürerken, bir yandan da Ethereum ETF başvuruları yapılıyor. Dün akşam saatlerinde gelen haberlerde varlık yönetim şirketi ARK 21 Shares spot Ethereum ETF başvurusu yaptığını görüyoruz. Nihai karar için 240 günlük süreç başlarken yine spot Bitcoin ETF’lerinde olduğu gibi ara kararların olması da bekleniyor. SEC’in en son Grayscale davasını kaybetmesiyle hareket alanı kısıtlıyken mümkün mertebe karar için son zamanları bekleyeceği tahmin ediliyor. Bu haberle beraber Ethereum %3 civarında bir yükseliş yaşasa da bu hareketi kalıcı olmadı. Görünüşe bakılırsa haber akışları ve fiyat etkileri incelendiğinde, yatırımcılar Bitcoin veya Ethereum ETF başvurularından çıkacak net sonuçları bekliyor.

Ayrıca dün ABD’nin ekonomik koşullarına ilişkin rapor olan Beige Book yayımlandı. Rapora göre ülke genelinde istihdam artışı yavaşlarken, ekonomik büyümenin temmuz ve ağustos aylarında ılımlı seyrettiği belirtildi. Aynı zamanda tüketicilerin tasarruflarını tükettiği ve borçlanmaya başlandığı gözlemlenirken, çoğu bölgede enflasyonun düştüğüne dair veriler alındığı kısmı dikkat çekti. Rapor ardından piyasalarda güçlü verilerin FED’in faiz artışına devam edebileceği yönünde yorumlanmasıyla ABD borsalarıyla birlikte kripto piyasasında da ufak geri çekilmelere neden oldu.

Gelen bu veri ve haber akışıyla birlikte kripto piyasası ETF başvurularıyla yükselse de Fed’in faiz artırmaya devam edeceği beklentisiyle düşüş yaşadı. Kripto piyasasının toplam değeri yatay hareketle birlikte 1,02 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde karışık bir seyir hakim. Son 24 saatte ise altcoinler arasında ayrışan FLUX %25’lik yükselişle liderliği alırken, %22 artışla PERP ikinci ve %18’lik hareketiyle onu takip eden WLD ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin, yatay negatif hareketliliğine devam ederek bu sabah saatlerinde 25.760$ seviyelerinden alıcı buluyor. Kısa vadede bu seviyeler hem kanalın tabanı hem de önemli bir destek seviyesi olsa da Bitcoin’de hacimsiz süreç devam ediyor. Son dönemde genel olarak algının aşağı yönlü olduğu kripto para sektöründe, özellikle SEC ve ETF taraflarından gelen yeni ve olumlu haber akışları yükseliş için önemli olacaktır. Olası yukarı yönlü bir hareketlilikte sırasıyla 26.280$, 26.780$ ve 27.470$ seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenebilir.

Bitcoin’de kalıcı bir düşüş hareketi görmemek için 25.770$ seviyesinin altında günlük kapanış yapmaması oldukça kritik. Bu seviyenin altındaki günlük kapanışlar 25.240$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

FLUX Teknik Analiz

Günün en çok yükselen kripto paralarından olan ve rakiplerinden olumlu şekilde ayrışan Flux, son zamanların en düşük seviyesi olan 0.3$ seviyelerinde konsolide olduktan sonra güçlü bir hareket başlattı. Bugün 50 günlük hareketli ortalamasından güç bularak gün içinde %35’e varan bir yükseliş hareketi gerçekleştirdi.

Şu anda 0,41$ düzeyinde bulunan Flux için 0,4$ önemli bir destek noktası olarak korunması gereken bir seviye olarak öne çıkıyor. Bu bölgenin üstünde kaldığı senaryoda tekrar güçlü bir şekilde önce 0,43$, ardından 0,47$ ve eşik değer olan 0,5$ seviyeleri tekrar güçlü bir şekilde geçilebilir. Potansiyel olarak şu anki seviyesinden %40’lık bir potansiyel getiri imkanı sunuyor. Aksi senaryoda ise aşağıda önce 0,4$, ardından 0,36$ ve 0,3$ destek seviyeleri olarak karşımıza çıkabilir.

 

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir