Web 3.0

Google Cloud ve Hugging Face, Stratejik Ortaklık Kurdu

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 25 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Google Cloud ve Hugging Face, Stratejik Ortaklık Kurdu

Google Cloud ve Hugging Face, Üretken AI ve ML Gelişimini Hızlandırmak İçin Stratejik Ortaklıklarını Duyurdu.

Google Cloud ve Hugging Face, bugün geliştiricilerin Google Cloud’un altyapısını tüm Hugging Face hizmetleri için kullanmalarına ve Hugging Face modellerini Google Cloud üzerinde eğitip kullanmalarına olanak tanıyacak yeni bir stratejik ortaklık duyurdu.

Ortaklık, Hugging Face’in AI’ı demokratikleştirmek misyonunu ilerletiyor ve Google Cloud’un açık kaynak AI ekosistemi gelişimini destekleme çabalarını daha da güçlendiriyor. Bu ortaklıkla birlikte, Google Cloud, Hugging Face için stratejik bir bulut ortağı haline geliyor ve Hugging Face eğitim ve çıkarım yüklerinin tercih edilen hedefi oluyor. Geliştiriciler, açık modelleri eğitip kullanmak ve yeni üretken AI uygulamaları oluşturmak için Google Cloud’un AI için optimize edilmiş altyapısını, hesaplama, tensor işlem birimlerini (TPU’lar) ve grafik işlem birimlerini (GPU’lar) kolaylıkla kullanabilecek.

Google Cloud ve Hugging Face, geliştiricilerin Google Cloud üzerinde büyük AI modellerini daha hızlı ve maliyet etkin bir şekilde eğitip kullanmalarına yardımcı olmak için yakın bir şekilde ortaklık yapacak, bu da şunları içerecek:

  • Geliştiricilere Hugging Face modellerini Vertex AI ile birkaç tıklamayla Hugging Face platformundan eğitme, ayarlama ve kullanma olanağı sunarak, yeni gen AI uygulamaları oluşturmak için Google Cloud’un özel olarak yapılandırılmış, uçtan uca MLOps hizmetlerinden kolayca yararlanmalarını sağlayacak.
  • Google Kubernetes Engine (GKE) dağıtımlarını destekleyerek, Hugging Face’teki geliştiricilerin aynı zamanda “kendin yap” altyapısıyla yüklerini eğitip, ayarlayıp kullanmalarına ve GKE’deki Hugging Face’e özgü Derin Öğrenme Konteynerleri kullanarak modelleri ölçeklendirmelerine olanak tanıyacak.
  • Daha fazla açık kaynak geliştiriciye, önceki sürümlere kıyasla dolar başına 2,5 kat daha fazla performans ve çıkarım için 1,7 kat daha düşük gecikme sunan Cloud TPU v5e’ye erişim sağlayacak.
  • NVIDIA’nın H100 Tensor Çekirdek GPU’ları tarafından desteklenen A3 VM’ler için gelecekteki destek eklenecek, bu da önceki nesle kıyasla 3 kat daha hızlı eğitim ve 10 kat daha büyük ağ bant genişliği sunacak.
  • Hugging Face yönetilen platformu için, Çıkarım, Uç Noktalar, Alanlar, Otomatik Eğitim ve diğerleri dahil olmak üzere basit yönetim ve faturalandırma sağlamak için Google Cloud Marketplace’i kullanacak.

Google Cloud CEO’su Thomas Kurian, “Google Cloud ve Hugging Face, üretken AI’ı geliştiriciler için daha erişilebilir ve etkili hale getirme vizyonunu paylaşıyor,” dedi. “Bu ortaklık, Hugging Face’teki geliştiricilerin Google Cloud’un özel olarak yapılandırılmış AI platformu Vertex AI’ye ve güvenli altyapımıza erişim sağlayacağını garanti ediyor, bu da AI hizmetleri ve uygulamalarının yeni neslini hızlandırabilir.”

Hugging Face CEO’su Clement Delangue, “Orijinal Transformers makalesinden T5 ve Vision Transformer’a kadar, Google AI ilerlemesinin ve açık bilim hareketinin ön saflarında yer aldı,” dedi. “Bu yeni ortaklıkla, Hugging Face kullanıcılarının ve Google Cloud müşterilerinin, Google Cloud’dan Vertex AI ve TPU’lar dahil olmak üzere en son açık modellerle birlikte optimize edilmiş AI altyapısı ve araçlarını kullanarak kendi AI modellerini oluşturma yeteneklerini anlamlı bir şekilde ilerletmelerini kolaylaştıracağız.”

Vertex AI ve GKE, 2024’ün ilk yarısında Hugging Face platformunda dağıtım seçenekleri olarak kullanılabilir olacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir