Teknoloji

Pazarlama ölçüm stratejinizi optimize edin

TeknolojiWins Haber Merkezi
 • 17 Kasım 2023
 • Okuma süresi: 10 dakika
Pazarlama ölçüm stratejinizi optimize edin

Adjust’ın Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman, 2024 yılı pazarlama ölçüm taktiklerini derledi.

Dünyanın dört bir yanındaki büyüme odaklı pazarlamacılara kullanıcı verilerini koruma, kampanya optimizasyonu ve ölçümlemesi çözümleri sunan lider mobil pazarlama ve analitik platformu  Adjust’ın Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman’dan 2024 yılı pazarlama ölçüm taktikleri.

Kampanya ölçümünde ekibinizin yetkinliğini artırmak, genel pazarlama başarısının merkezinde yer alıyor. Bu durum 2024 için çok daha kritik bir değere sahip.

Günümüz pazarlamacılarının yalnızca %54’ü dijital kanallarda yatırım getirisi (ROI) ölçümüne güvendiğini belirtiyor. Aramadan çevrimiçine, bağlantılı TV’den (CTV), sosyal medyadan mobile ve daha fazlasına kadar pazarlama ekibiniz bu kanallardaki çalışmaların yatırım getirisini kanıtlayabilir mi? Kampanyalarınızın sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak amacıyla ekibinizin bilgi ve becerilerini artırmak için en iyi 6 ölçüm taktiğini Adjust’ın Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman’dan derledik.

1.Uygulamanız için anlamlı hedefler belirleyin

Her sektör için belirli uygulama KPI’ları olsa da hiçbir uygulama aynı değildir. Hangi KPI’leri izlemeniz gerektiğini görmek için uygulamanızın kullanıcı yolculuğunu yakından inceleyin. Bazıları diğerlerinden daha işletmeye özgü olabilir ve izlemeniz gereken benzersiz metrikleri daraltmak, uygulamanızın kullanıcı kazanımını artırmanın anahtarı olabilir.

Örnek: Özel eventlerinizi izleyin

Dev boya üreticisi Jazeera Paints’in, uygulama kullanımını daha iyi anlamak için belirli eventleri izlemek istediği bir mobil uygulaması vardı. Bu belirli eventler arasında kullanıcının bir boya rengi seçmesi veya satın alması, belirli bir markayı ziyaret etmesi veya bir hizmet talep etmesi yer alıyordu. Jazeera Paints, bu etkinlikleri Correct ile takip ederek uygulama içi işlemlerde %86, reklam harcamalarından elde edilen gelirde (ROAS) %28 artış elde etti. 

2.Manuel izlemeden otomatik akıllı uyarılara geçin

Büyümeye yönelik bir pazarlamacı olarak, kampanya verilerini bir saat veya daha uzun süre tarayarak kampanyalarınızı ve en önemli temel performans göstergelerini (KPI’ler) izlemek gibi genellikle zaman alan bir işe şüphesiz aşinasınız. Ancak günümüzün Kampanya Otomasyonu araçlarıyla pazarlamacılar bu süreci otomatikleştirebilir ve önemli KPI’ları ve bütçeleri takip etmek için akıllı uyarılar oluşturabilir.

Pazarlamacılar için akıllı uyarıların faydaları:

 • Birden fazla kampanyayı aynı anda izleyerek size zaman kazandırır
 • Önemli bilgileri kaçırmamanız için insan hatasını ortadan kaldırır
 • Veri anormalliklerini tespit eder
 • Kampanyaları daha hızlı optimize etmenize yardımcı olmak için TPG’leri izler

Adjust’ın akıllı uyarı çözümü Pulse ile seviye atlayın

Adjust’ın zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan akıllı uyarı çözümü Pulse, pazarlamacılara yukarıdaki tüm avantajların yanı sıra bazılarını da sağlar. Örneğin, Pulse ile pazarlamacılar kolayca özelleştirilebilir uyarılar ayarlayabilir ve bunların Slack veya e-posta yoluyla gönderilmesini sağlayabilir. Ayrıca herhangi bir zaman dilimi karşılaştırmasına (bu Pazartesi’yi önceki Pazartesi ile veya Ekim 2023’ün Ekim 2022 ile karşılaştırılması vb.) dayalı uyarılar da oluşturabilirler.

Pazarlamacılar ayrıca, uyarıların daha da hızlı oluşturulabilmesi için yaygın uyarı kullanım senaryoları şablonları arasından seçim yapabilir. Ek olarak, Pulse’un en benzersiz özelliklerinden biri, potansiyel bir uyarının kullanışlılığını görselleştirmek amacıyla bir uyarının geçmişte ne sıklıkta tetiklendiğini göstermek için pazarlamacıların geçmiş verilerini kullanma yeteneğidir.

Akıllı uyarı kullanım örnekleri

Pazarlamacıların pazarlama ölçüm stratejilerini geliştirmek için Pulse’u nasıl kullandıklarına ilişkin aşağıdaki gerçek hayattaki kullanım örneklerini inceleyin.

Farklı ekiplerin akıllı uyarıları nasıl kullanabileceğine dair örnekler

Farklı ekiplerin Pulse’un akıllı uyarılarından nasıl yararlanabileceğini gösteren bu gerçek hayattaki örneklere göz atın.

Geliştirme : Güncellemeleri test edin ve olası hataları tespit edin.

 • Uygulama B’nin 24 saatlik süre içinde 10’dan az yüklemesi varsa bildirim alın.

Ürün : Kullanıcı deneyimi sorunlarını tespit edin.

 • 7. Gün elde tutma oranının önceki haftaya göre %10 azalması durumunda bir ping alın.
 • Kayıt tamamlanma oranı bir hafta önceki aynı güne göre %50 azalırsa bildirim alın.
 • Bir oyun uygulaması için özel metrik oluşturun: “Seviye 3″e ulaşan kullanıcı sayısı günde 100’den azsa.

Kullanıcı Edinimi : Elde tutmayı, bütçeyi ve sahtekarlığı izleyin.

 • LATAM’da 7. Gün elde tutma oranı önceki haftaya göre %30 arttığında ve yükleme sayısı 1.000’in üzerine çıktığında bir uyarı alın.
 • Reddedilen yükleme oranı önceki güne göre %30 arttığında uyarı alın.
 • Kayıt başına maliyet 1,00 ABD Dolarının üzerine çıktığında bildirim alın.

Pazarlama : KPI’ları takip edin ve kampanyaların sorunsuz bir şekilde yürütüldüğünden emin olun.

 • Yaratıcı X, 5.000 veya 10.000 gibi önemli tıklama oranı ( TO ) hedeflerine ulaştığında bir ping alın .
 • “Sepete Ekle” özel metriği geçen haftaya göre %30 arttığında bildirim alın.
 • Kanal Y’den yapılan yüklemelerde bir anormallik tespit edildiğinde uyarı alın.

Tüm şirketiniz için pazarlama otomasyonunun gücünden yararlanın. Her zaman pazarlamaya ve iş ortağı ekiplerinize ortaklaşa yardımcı olabilecek araçlar arayışında olun. Erişiminiz olan araçlardan şirket genelinde daha fazla değer elde edin.

3.Reklam harcamalarını incelemeyi unutmayın

Elde tutma oranları , oturum uzunlukları ve etkileşim önemli KPI’lardır. Ancak reklam harcamalarına da dikkat etmeyi unutmayın. Uygulama pazarlamacıları, muhtemelen daha küçük ekipler ve bütçelerle uğraşarak mevcut ekonomik krizle uğraşırken, reklam harcamalarına daha az para ayrılıyor ve bu da her doların daha da önemli olmasını sağlıyor.

Hangi kampanyalarınızın iyi performans göstermediğini anında bilmek ve reklam harcamalarını bunlardan iyi performans gösteren kampanyalara yeniden dağıtabilmek, ekibinizin yatırım getirisini artırma becerisinde önemli bir fark yaratacaktır.

Örnek: Bütçe verimliliğine odaklanma

Astroloji uygulaması GaneshaSpeaks’in, negatif yatırım getirisi olan kampanyaları azaltması ve pozitif yatırım getirisi olan kampanyaları ölçeklendirmesi gerekiyordu. Uygulama, reklam kampanyalarını etkili bir şekilde optimize etmek amacıyla reklam grubuna göre 90 günlük yatırım getirisi verilerini analiz etmek için Adjust’dan yararlandı. Sonuç olarak GaneshaSpeaks, ROAS’ını %25 artırdı ve bütçe verimliliğini %20 artırdı.

4.Ölçüm araçlarınızı birleştirin

Pazarlama verilerinizi merkezileştirmek, Adjust’ın Baş Ürün Sorumlusu Katie Madding’in, Uygulama kampanyalarınızdan nasıl haberdar olursunuz başlıklı makalesinde paylaştığı beş noktadan biriydi. Nielsen’in araştırması ayrıca birden fazla ölçüm aracının, pazarlamacıların aldıkları analizlere göre hareket etme konusundaki güvenlerini zedeleyebileceğini bildiriyor.

Pazarlama ekiplerinin yürüttüğü kanal ve kampanyaların sayısı arttıkça, pazarlama verilerini cihazlar arasında ölçmek, analiz etmek ve bunlara göre hareket etmek için tek bir yere sahip olma ihtiyaçları da artıyor. Markaların, birden fazla kampanyayı aynı anda yönetebilmeleri için onlara tüm pazarlama kaynaklarından temiz, doğru veriler sağlayan bir analiz platformuna ihtiyacı var.

Örnek: Pazarlama verilerinizi ve ölçüm araçlarınızı birleştirin

Mobil oyun geliştiricisi ve yayıncısı Widogame’in, reklam harcamasını nerede artıracağını ve neyi optimize edeceğini anlamak için tüm ilişkilendirme kampanyalarını tek bir yerden incelemesi gerekiyordu. Şirket , tüm kullanıcı edinme verilerini tek bir yerde görüntülemek üzere özel gösterge tabloları oluşturmak için Adjust’ın analiz çözümü Datascape’e başvurdu. Bunu yapmak, Widogame’in birden 10 reklam kanalına çıkmasına ve gelirini %2.200 oranında artırmasına olanak tanıdı.

5.SKAN ilişkilendirmesini incelemekten korkmayın

SKAdNetwork (SKAN) ilişkilendirme verilerini anlamak ve bunlara göre hareket edebilmek, günümüz iOS pazarlamacıları için bir zorunluluktur. Apple, Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) çerçevesini sunduğundan beri birçok pazarlama ekibi, iOS kampanyaları için SKAN verilerini anlamlandırmakta zorlandı. SKAN’ın sizi korkutmasına izin vermeyin; Toplu SKAN verilerinin toplanması ve analiz edilmesinde destek sağlayarak ve esnek ve şeffaf dönüşüm değeri eşlemesinden yararlanarak SKAN’da gezinmenize yardımcı olabilecek bir mobil ölçüm iş ortağıyla (MMP) ortak olun.

Bir SKAdNetwork uzmanına mı ihtiyacınız var? Ayar sizin için burada!

Correct’in SKAN 4 SDK’sının piyasaya ilk çıktığını biliyor muydunuz ? Bu doğru; Adjust, SKAN için MMP’ler arasında liderdir. Müşterilerimizin bu alandaki her türlü değişikliğe kolayca uyum sağlayabilmesi için SKAN eğrisinin ilerisinde kalmak için çok çalışıyoruz.

İster SKAN 3’ten SKAN 4’e geçiş yapıyor olun , ister Adjust’ın Dönüşüm Merkezi aracılığıyla sunulan uygulaması kolay bir dönüşüm değeri stratejisi kurulumu istiyor olun – Akıllı kurulum veya Gelişmiş kurulum – Adjust, pazarlamacıların iOS kampanyalarının performansını ölçmede ve iyileştirmede başarılı olmasına yardımcı olmak için burada.

6.Medya karması modellemesini düşünün

Medya karması modelleme (MMM), pazarlamacılara pazarlama performansının makro düzeyde bir görünümünü sağlar; bu sayede pazarlamacılar mevsimsellik, basın ve ev dışı pazarlama çabaları gibi faktörlerin bir şirketin toplam gelirini etkileyip etkilemediğini tespit edebilir. Ek olarak, MMM çerçevesini kullanmanın en büyük çekiciliği, satışları tahmin edebilmesi ve farklı pazarlama çabaları kombinasyonlarının ne kadar başarılı olacağını tahmin edebilmesidir.

Kısacası, pazarlamacılar bir MMM’den pazarlama faaliyetlerine ilişkin genel bir bakış elde edebilir ve ardından kampanyaların kanal veya yaratıcı düzeyde nasıl performans gösterdiğini görmek için yakınlaştırmak için Adjust gibi bir mobil ölçüm ve analiz paketi kullanabilir. Adjust’ın, pazarlamacıların ihtiyaç duydukları her şeye tek bir platformda sahip olabilmeleri için yeni nesil çözümlerimizin bir parçası olarak bir MMM çözümü geliştirdiğini unutmayın. Medya karması modellemenin ne olduğunu daha iyi anlamak için MMM kılavuzumuza göz atın.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir