Teknoloji

Resesyona Girmeden Ilımlı Bir Yavaşlama Olabilir

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 1 Nisan 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Resesyona Girmeden Ilımlı Bir Yavaşlama Olabilir

Bitfinex Alpha | Resesyona Girmeden Ilımlı Bir Yavaşlama Umudu Görülüyor.

ABD ekonomisi yavaşlamaya karşı hala direnç göstermeye devam etse de, ekonomide resesyona girmeden ılımlı bir yavaşlama için bir umut ışığı görülüyor. ABD Merkez Bankası’nın geçen yılki yüksek faiz artışlarına rağmen PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) imalat rakamları ekonominin hala büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Tedarikçilerin sipariş teslim sürelerinde yaşanan keskin düşüş ise ılımlı enflasyon oranlarına dair iyimserliği artırıyor ancak bu durum aynı zamanda imalat ve hizmet sektörlerinin her ikisinde de girdi fiyatlarındaki düşüşten de kaynaklanıyor.

PMI verileri enflasyonda düşeceğine dair bir yandan iyimser bir hava yaratırken, PCE (Kişisel Tüketim Harcamaları) ve enflasyon verileri ise, bu iyimser havayı dağıtıyor. FED tarafından özellikle tercih edilen enflasyon için öncü gösterge olan PCE rakamları, Şubat ayında hem çekirdek (gıda ve enerji hariç tutulan) hem de ağırlıklı ortalama (headline) değerler açısından analistlerin beklentilerinin üzerinde artış gösterdi. Tüketici harcamaları böylelikle son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Dolayısıyla faiz artırımlarının %5.25’te zirve yaparak duracağına dair piyasa beklentileri de azalmış oldu. Şimdi faiz artırımlarının Haziran FOMC toplantısına kadar devam etmesini bekliyoruz ve Mart ayı gibi erken bir tarihte faizlerde 50 baz puanlık bir artış için bir ihtimal masada duruyor.

Opsiyon piyasası duyarlılığı da yeni işlem haftasına girerken hafif bir yükseliş eğilimine işaret ediyor ve tüm vade tarihleri için yüzde-25 delta çarpıklık verileri sıfırın biraz üzerinde seyrediyor.

BTC fiyatı açısından giderek olumluya dönen bu havada bir de, Coinbase, Base adı verilen L2 blok zincirinin lansmanını duyururken, Ethereum geliştiricileri ise bir sonraki yükseltmenin – Shanghai-Capella – 28 Şubat’ta gerçekleşeceğini açıkladılar. Binance da, kısa bir süre önce düzenleyiciler tarafından soruşturmaya uğrayan 500 müşterinin türev pozisyonlarını kapattı ve mevzuata uyma yolunda adımlar atmaya devam ettiğini gösterdi. Aynı zamanda, ABD Forsage isimli şirketin kurucularının, Adalet Bakanlığı tarafından merkezi olmayan bir finans yatırım platformu olarak sunulan sözde bir saadet zinciri yönetmekle suçladığı haberini de gördük. Kripto hedge fonu Galois ise, varlıklarının yarısının FTX’te kaldığı düşünüldüğünde faaliyetlerini sonlandırdığını duyururken, kurucu ortak ve eski CEO Sam Bankman Fried’in bizzat kendisine dört yeni suç isnat edildi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir