Teknoloji

TECNO CAMON 19 Serisi, 2022 Yılını Ödüllerle Kapattı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 15 Ocak 2023
  • Okuma süresi: 5 dakika
TECNO CAMON 19 Serisi, 2022 Yılını Ödüllerle Kapattı

TECNO, dünyada ilk defa RGBW sensörü ve G+P lens ile donatılan 64MP kamerasıyla gece portre çekimlerini kristal parlaklığında işleyebilen CAMON 19 Serisi’ni Türkiye’de görücüye çıkardı.

İnovasyon ve tasarımı bir araya getiren, teknolojiye verdiği önemi de Türkiye’deki ilk Metaverse lansmanı ile taçlandıran TECNO, seneyi pek çok ödülle kapattı.

 

CAMON 19 Pro Mondrian: Sanat, teknoloji ile buluşuyor

Ruhu genç olanlar için” için tasarlanan ve hem teknoloji inovasyonunda hem de estetik tasarımda mükemmellik peşinde koşmaktan asla vazgeçmeyen TECNO CAMON 19 Pro Mondrian, soyut sanat ikonu Piet Mondrian’dan esinlenerek, renk değiştiren tasarımı 0.98mm kalınlığındaki ince ve şık bir çerçeveyi dünyada ilk defa RGBW sensörü ve G+P lens ile donatılan 64MP kamerayla bütünleştiriyor.

TECNO, Boston Güzel Sanatlar Müzesi ortaklığında tasarladığı CAMON 19 Pro Mondrian’da güneş ışığının açısına ve yoğunluğuna göre renk değiştiren benzersiz “Sunlight Drawing” arka kapak tasarımı bulunuyor. Bu polikromatik fotoizomer teknolojisi, ultraviyole ışık altında ışığa duyarlı moleküler bağlar zincirinin kırılma ve geri kazanım etkisini kullanan, renksiz moleküler grupların kromojenik hale gelmesini ve ardından renksizliğe dönmesini sağlayan benzersiz bir yenilik olarak ön plana çıkıyor. Bu teknoloji, tek veya çift renkli geleneksel renk değişikliği konseptinin teknik sınırlamalarını aşıyor ve endüstrinin ilk kez “cep telefonlarını sadece bir teknoloji ürünü değil, aynı zamanda bir sanat eseri yapma” idealini gerçekleştiriyor. CAMON 19 Pro modelinde bulunan ve 200 milyon yıldızla zenginleştirilen arka kapak tasarımı da TECNO’nun sanatla kol kola yürüyen tasarım anlayışını simgeliyor.

CAMON 19 Pro sadece sanat yaklaşımı ile değil, teknolojisiyle de önde. CAMON 19 Serisi’yle beraber 64MP’lik bir kamerada ilk kez TECNO tarafından kullanılan RGBW sensörü geleneksel RGB tipi sensörlerin yerini alırken, G+P lens teknolojisi de alışılageldik plastik lensleri, yüksek netlikteki kristal lensler ile değiştirerek kameraya ışık girişini %208 oranında artırıyor ve böylece 64MP gece kamerası ile gece çekimleri ve düşük ışıklı ortamlarda hem videoların hem de çekilen fotoğrafın parlaklığı ciddi oranda iyileşiyor. TECNO CAMON 19 Pro, sahip olduğu 50MP portre kamerası ve 50mm’de altın oranı yakaladığı odak uzunluğu ile “gerçek görüntünüze en yakın” portre çekimine ve 32MP Pro selfie kamerası sayesinde ışık yeterli değilken bile mükemmel netlikte selfielere olanak sağlıyor.

CAMON 19 Pro Mondrian benzersiz sanat yaklaşımı ve işçiliği ile İtalya’dan A’Design Award ve Amerika Birleşik Devletleri’nden MUSE Design Awards’un sahibi olurken, CAMON 19 Serisi de Almanya’dan iF Design Award ödülü ile 2022 yılını büyük bir başarıyla kapattı.

Profesyonellere ve markalara dünya sahnesinde rekabet edebilecekleri bir platform sağlayarak çeşitli tasarım endüstrilerinde mükemmelliği teşvik etmeyi amaçlayan MUSE Design Awards’ta TECNO, dünyanın dört bir yanından 6000 yüksek nitelikli tasarım odaklı başvuruyu geride bırakarak gümüş ödülün sahibi oldu. Dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biri olarak nitelendirilen, en iyi tasarımlar, tasarım konseptleri, ürün ve hizmetlere ödül dağıtan, ICOGRADA (Uluslararası Grafik Tasarım Dernekleri Konseyi) ve Avrupa Tasarım Derneği tarafından tanınan A’ Design Award’dan da ödülle dönen CAMON 19 Pro Mondrian’ın eşsiz işçiliği uluslararası platformlarda büyük övgü aldı.

 

iF Design Award 2022 Ürün ve Telekomünikasyon Dalında Büyük Ödül

İnovasyon ve teknolojiyi estetikle birleştiren CAMON 19 Serisi, son derece prestijli iF Design Award 2022’den de ürün ve telekomünikasyon dalında ödüllerle döndü.

Dünyanın en etkili endüstriyel tasarım ödüllerinden biri olan iF Design Award, “bağımsız, titiz ve güvenilir” standartları ile “ürün tasarımının Oscar’ı” olarak biliniyor ve küresel endüstriyel tasarım ve geliştirme trendleri için bir ölçüt görevi görüyor. 2022 iF Design Award’a 57 ülkeden 11.000’e yakın başvuru yapıldı. Zorlu rekabete rağmen CAMON 19 Serisi, dünya çapında bağımsız tasarım uzmanlarından oluşan, 132 üyeli, şimdiye kadar toplanmış en büyük jüriyi ikna etmeyi başardı.

iF Design Award’un büyük jürisi, CAMON 19 Serisi’ni büyük ödüle layık görürken “Kullanıcılar için ultra ince çerçevesiyle yeni ekran deneyimi oluşturmak için çerçevesiz bir tasarımı benimsiyor. İki parçalı ve üç kameralı güçlü kamera ünitesi de arka panelin estetik tasarımını mükemmel bir şekilde dengelerken, metal çift halka, eloksal işlemini kullanan güçlü ve profesyonel üçlü kamera ile mükemmel bir şekilde entegre edilmiş” şeklinde görüş bildirdi.

Sanata ve teknolojiye olan inancını inovasyonla birleştiren TECNO, CAMON 19 Serisi ile Türkiye’de “kalbi genç” kullanıcıları hedeflemeye devam ederken bol ödüllü CAMON 19 Mondrian’ın sınırlı sayıda satışa sunulduğu bilgisinin altını çiziyor

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir