Web 3.0

Tether, stablecoin’lere ilişkin taahhütlerini açıkladı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 21 Aralık 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Tether, stablecoin’lere ilişkin taahhütlerini açıkladı

Tether, stablecoin’lerin yasa dışı kullanımına ilişkin taahhütlerini açıkladı.

Tether, ABD Senato Bankacılık Konut ve Kentsel İşler Komitesi ile ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üyelerine gönderdiği mektuplarla stablecoin’lerin yasa dışı kullanımına karşı taahhütlerini açıkladı. Şirket, 16 Kasım ve 15 Aralık tarihli mektuplarda; güvenlik, uyum ve yasal destek konusundaki çabalarını detaylandırarak ABD’deki yasal otoritelerle iş birliğini vurguladı.

Kripto para endüstrisinin öncü şirketlerinden Tether, ABD Senato Bankacılık Konut ve Kentsel İşler Komitesi üyelerine ve ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üyelerine gönderdiği mektupları kamuoyuyla paylaştı. Tether, bu mektuplarla stablecoin’lerin yasa dışı kullanımıyla mücadeledeki kararlılığını bir kez daha vurgulamış oldu.

Kripto endüstrisinde ABD dolarının finansal temelini oluşturan kripto endüstrisinin ilk stablecoin’i Tether, kripto para ekosistemi için sürdürülebilir ve dirençli bir altyapı oluşturma konusunda kararlılığını sürdürüyor. Tether’in son mektupları, şirketin bu hususta devam eden çabalarını kanıtlar nitelikte oldu. Tether bu anlamda hayata geçirdiği aksiyonlarla ABD yasal otoritelerine terör finansmanı ve diğer yasa dışı faaliyetlerle mücadelede destek olmayı amaçlıyor.

Tether, 16 Kasım tarihli mektupta, Kara Para Aklama (AML) ve Müşterini Tanı (KYC) politikalarını ve standartlarını açıklarken aralarında ABD Adalet Bakanlığı ve ABD Gizli Servisi’nin de bulunduğu küresel kurumlarla Tether arasındaki kapsamlı iş birliğinin detaylarına da yer verdi.

15 Aralık tarihli mektupta ise Tether’in “Özel Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) – Özel Olarak Belirlenmiş Kişiler (SDN) Listesi”ne uyum sağlama konusundaki kararı ve buna ek olarak kapsamlı güvenlik önlemleri sağlamak için yedek piyasaya yaptığı genişletilmiş yaptırım kontrolleri açıklandı. Mektupta 1 Aralık 2023’te Tether’in cüzdan dondurma politikasını başlatması, kripto para ekosistemindeki güvenlik ve uyumun artırılması için önemli bir adım niteliğinde olduğu vurgulandı. Ayrıca, SDN Listesi ile ilişkilendirilen cüzdanların stratejik bir şekilde dondurulması, stablecoin ekosisteminin bütünlüğünün ve kullanıcıların korunması amacıyla atılmış güçlü bir adım olduğu belirtildi. Tether’in yasal otoriteleri desteklemedeki aktif rolü ABD Adalet Bakanlığı, ABD Gizli Servisi ile ortaklıkları ve Federal Soruşturma Bürosu ile devam ettirdiği çalışmaları da içeren mektupta bu iş birliğinin yasa dışı faaliyetleri önlemeyi ve fonların geri kazanılmasına yardımcı olmayı amaçladığının altı çizildi.

Güvenlik, düzenleyici uyum ve yasal otoritelere destek konusundaki taahhüdüyle yeni endüstri standartları belirlemeyi hedefleyen Tether, bu uygulamaların kripto para endüstrisinde norm haline getirilmesini amaçlıyor.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşaan Tether CEO’su Paolo Ardoino, “Tether olarak, ABD yasama organlarının dile getirdiği endişeleri ele alma fırsatı sunulduğu için minnettarız. ABD ve küresel düzeydeki yasa koyucu kurumlarla yakın iş birliğimizi sürdürme konusunda kararlıyız. Tether, ABD’ye dünya standartlarında bir ortak olmayı hedeflerken bu doğrultuda yasal otoritelere yardım etmeye devam ederek küresel düzeyde dolar egemenliğini genişletmeyi amaçlıyor.” dedi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir