Web 3.0

Yapay Zeka Alanında Kilometre Taşı Gelişmeler

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 21 Kasım 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Yapay Zeka Alanında Kilometre Taşı Gelişmeler

Bybit tarafından hazırlanan günlük bültende sektördeki önemli gelişmelere yer veriliyor.

WLD, Rarimo’nun Gelişmiş Dijital Kimlik ve Botlardan Arındırılmış Discord Toplulukları için Eklentisine Katıldıktan Sonra Yükselişe Geçti, NEARCON ’23 Açık Web ve Yapay Zeka Alanında Kilometre Taşı Gelişmeleri Açıkladı.

Geçtiğimiz hafta SPX endeksi, ABD enflasyonundaki düşüş ve FED’in gelecekteki faiz indirimlerine ilişkin spekülasyonların etkisiyle %2,2 arttı. Daha geniş kripto para piyasası ise düşüşte; Bitcoin ve Ethereum son 24 saat içinde sırasıyla %0,47 ve %0,39 düştü.

Worldcoin ve Rarimo’nun biyometrik doğrulama ve Discord entegrasyonu ile insanlık kanıtı eklentisini geliştirmesiyle bugünün en iyi performans gösteren şirketi %20,7 artış gösteren WLD oldu. 

OpenAI’yi kuran Sam Altman tarafından kurulan ve 24 Temmuz 2023’te piyasaya sürülen Worldcoin (WLD), küresel ekonomik erişim sunmak için yapay zeka ve blok zinciri kullanıyor. Worldcoin, dijital kimlik doğrulaması için biyometrik, iris taraması tabanlı bir yöntem kullanarak gerçek kullanıcıları doğrulamak için benzersiz bir Dünya Kimliğine sahiptir. Worldcoin, Rarimo’nun İnsanlık Kanıtı (PoH) eklentisine entegre edilerek yeteneklerini genişletiyor ve çevrimiçi topluluklarda botlarla mücadele etmek için kullanımını genişleterek Discord’da botsuz ortamlar sağlıyor. PoH eklentisinin en son sürümü, oyunlar ve özel ödüller gibi yeni özellikler de dahil olmak üzere birden fazla doğrulama seçeneği sunuyor.

Lizbon’da düzenlenen NEARCON ’23, NEAR ekosistemi için dönüm noktası niteliğinde bir etkinlikti ve üç gün boyunca çığır açan ortaklıkların yanı sıra yapay zeka ve açık web konularına odaklandı. NEAR’ın kurucu ortağı ve CEO’su Illia Polosukhin, kullanıcıların varlıklarını, verilerini ve yönetimlerini kontrol ettiği bir interneti vurgulayarak NEAR’ın bu vizyondaki rolünü sergiledi. NCON token’ının lansmanı, Polygon ve EigenLayer ile ortaklıklar ve blockchain birlikte çalışabilirliği için LayerZero ile entegrasyon önemli özellikler arasındaydı. Etkinlikte ayrıca bir hackathon, Ethereum geliştiricileri için NEAR Veri Kullanılabilirliği Katmanı gibi önemli duyurular, Web3 düzenleme sorunları üzerine tartışmalar ve yapay zekanın yönetişim ve çalışmadaki rolünü araştıran “AI is NEAR” bölümü de yer aldı. Etkinlik, NEARCON ’23’ün iş birliğine dayalı ve açık bir web geleceğine olan bağlılığını yansıtan bir kutlama partisi ile birlikte yönetişim ve NEAR dijital kolektifine odaklanarak sona erdi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir