Yapay Zeka

YouTube, AI Destekli “İleri Atla” Özelliğini Sunuyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 6 Mayıs 2024
  • Okuma süresi: 2 dakika
YouTube, AI Destekli “İleri Atla” Özelliğini Sunuyor

YouTube, Yapay Zeka (AI Destekli) “İleri Atla” Özelliğini Premium Üyelere Sunuyor.

YouTube, yapay zeka destekli “İleri Atla” özelliğini genişletiyor ve bu özellik şimdi Premium üyelere sunuluyor. Bu yeni özellik, kullanıcıların videoların en çok ileri sarıldığı bölümlere doğrudan geçmelerini sağlayarak, izleme verimliliğini artırıyor. Halihazırda sınırlı bir süre ve yalnızca ABD’de, İngilizce içerikli ve yüksek izlenme sayısına sahip Android cihazlar için kullanılabilir durumda.

Mart ayında başlayan testlerin ardından YouTube, bu özelliği daha geniş bir kitleye sunmaya başladı. Premium aboneler, YouTube’un mobil uygulamasındaki deneyimsel özellikler bölümünden bu özelliği etkinleştirebilirler. Kullanıcılar, videoyu ileri sararak geçmek istedikleri noktaya çift dokunarak bu özelliği aktive edebilirler. Ekranda birkaç saniyeliğine beliren ve ardından kaybolan yuvarlak kenarlı “İleri Atla” düğmesi, kullanıcıların video içinde en çok atlanan bölümleri geçmelerini sağlar.

Kullanıcılar bu özelliği kullandıklarında, “En çok atlanan bölümü geçiliyor” şeklinde bir bildirim alır ve bu, YouTube Premium’un bir avantajı olarak sunulur. YouTube, izlenme verilerini kullanarak videoların “en iyi sonraki noktasını” belirlemek için yapay zeka teknolojisinden yararlanıyor.

Bu özellik, başlangıçta “çok küçük bir deney” olarak nitelendirilmiş ve bazı kullanıcılar otomatik olarak bu deneye dahil edilmişti. Şimdi ise daha geniş bir kullanıcı kitlesine açık hale getirildi ve deneyler sayfası yalnızca mobil cihazlar üzerinden erişilebilir durumda: Ayarlar > Yeni deneyimsel özellikleri deneyin.

Bu özellik, yalnızca ABD’de, İngilizce videolar için ve yüksek izlenme sayısına sahip videolarda kullanılabilir. Her videoda mevcut olmayan bu özellik, sadece YouTube Premium üyeleri tarafından etkinleştirilebilir ve deneyin bitiş tarihi olarak 1 Haziran belirtilmiş olsa da, bu sürenin uzatılması mümkün olabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir