Teknoloji

Bain & Company, OpenAI ile ortaklık kurdu

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 5 Nisan 2023
  • Okuma süresi: 5 dakika
Bain & Company,  OpenAI ile ortaklık kurdu

Bain & Company, OpenAI ile hizmet ortaklığını duyurdu.

Bain & Company, insanların iletişim kurma ve yaratma şeklini değiştiren ChatGPT, DALL·E ve Codex gibi yapay Zeka sistemlerini üreten araştırma ve uygulama şirketi OpenAI ile global bir hizmet ortaklığı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Bu ortaklık, Bain’in 18.000 kişilik çok-disiplinli bilgi üretim ekibinde OpenAI teknolojilerinin benimsenmesi üzerinden şekillendi. Bain, geçtiğimiz yıl içinde verimliliğini artırmak adına OpenAI teknolojilerini kendi bilgi yönetim sistemlerine, araştırmalarına ve iş süreçlerine dahil etmişti.

Bu girişimlerin erken başarıları göz önüne alındığında, Bain ve OpenAI, OpenAI’ın çığır açan yeteneklerini küresel olarak müşterilerine getirmek için birlikte çalışıyor. Bain bu iş birliği sayesinde, dijitalleştirme konusundaki engin becerisini, ChatGPT’nin de aralarında bulunduğu OpenAI tarafından geliştirilen araç ve platformlar ile bir araya getirerek dünyanın dört bir yanındaki müşterilerinin yapay zekanın imkanlarını tespit edip kullanmasına, bu sayede ticari potansiyellerini geliştirmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Buna ek olarak Bain, Coca-Cola Company’nin bu yeni ortaklık ile çalışacak olan ilk şirket olduğunu duyurdu.

Bain & Company’nin Küresel Yönetici Ortağı   Manny Maceda’ya göre “Yapay zeka bir dönüm noktasına ulaşmış durumda, biz de bunun farklı sektörlerdeki müşterilerimiz adına çok büyük bir değişim ve inovasyon dalgası yaratacağını öngörüyoruz. Bunu bilgi üretimi alanında gerçekleşen bir tür sanayi devrimi olarak, müşterilerimizin her birinin ticari yapılarını yeniden düşünme ve uyum sağlama ihtiyacı duyacağı bir dönemeç olarak yorumluyoruz. OpenAI ile iş birliğimiz sayesinde müşterilerimiz için özel dijital çözümler oluşturabilmemiz ve değer elde etmelerine yardımcı olabilmemiz için en son teknolojiye sahip temel yapay zeka modellerine benzersiz erişime sahip olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

OpenAI Pazara Açılma Müdürü Zack Kass, “Büyük kurumsal müşterilerimize gerçek değer katmak üzere Bain ile çalışmaktan dolayı çok mutluyuz. OpenAI teknolojisinin Bain’in uzmanlığıyla bir araya gelmesi, Fortune 5.000’de oldukça kapsamlı bir ticari dönüşümün önünü açacak. Ayrıca Bain’in kendi içinde halihazırda bu teknolojiyi benimsemiş olması, müşterileri için bir örnek niteliği taşıyor” dedi.

Bain, OpenAI işbirliğiyle müşterilerinin faaliyetlerine yapay zekayı dahil etme ve teknolojilerini, iş süreçlerini, operasyon modellerini ve veri varlıklarını geliştirme üzere gereken değişimlere destek vermeyi amaçlıyor. Müşteriler ile ortak geliştirilen ve öne çıkan kullanım alanları ise aşağıdaki gibi:

  • Otomatize edilmiş, kişiselleştirilmiş ve gerçek zamanlı komut dizileriyle satış ve hizmet temsilcilerini desteklemek ve müşteri deneyimini iyileştirmek adına bireysel bankacılık, telekomünikasyon ve kamu hizmeti şirketleri için yeni nesil iletişim merkezleri oluşturmak,
  • Büyük ölçüde kişiselleştirilmiş reklam metinleri, zengin görsel tasarımlar ve tüketiciye özel mesajlar üretmek üzere ChatGPT ve DALL·E kullanarak önde gelen ürün ve hizmet pazarlama uzmanlarının iş dönüş süresini kısaltmak,
  • Müşteri diyaloglarının ve finansal literatürün analiz edilmesi ve dijital iletişim üretimi üzerinden finansal danışmanların üretkenliklerinin ve müşteri yanıtlama kapasitelerinin artırılmasına yardımcı olmak.

Bain ve OpenAI, ortaklıkları ile çalışacak ilk şirketin Coca-Cola Company olmasından mutluluk duyuyor. OpenAI’dan Kass, bunu şöyle ifade ediyor: “Coca-Cola’nın OpenAI teknolojisini benimseme vizyonu bizce onları tüketim ürünleri şirketleri arasında en heveslisi haline getiriyor.” Coca-Cola, halihazırda küresel standartlardaki markalarını, pazarlama stratejisini ve müşteri deneyimini geliştirmek adına sektörüne öncü olacak yöntemler ile ChatGPT ve DALL-E’nin gücünden faydalanıyor.

Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su James Quincey, “Hızla yükselen bu teknolojinin sunduğu yeni nesil yaratıcılığı hayata geçirmek bizi heyecanlandırıyor” diyor ve ekliyor, “Son teknoloji ürünü yapay zekada pazarlama kapasitemizi geliştirme imkanları görüyoruz, ayrıca ticari faaliyetlerimizi ve kapasitemizi geliştirme yollarını keşfediyoruz.

Yapay zekadaki gelişimin ticari yazılım ürünlerini derinden etkilediğinin farkında olan Bain ve OpenAI, finansal faaliyetler, insan kaynakları, müşteri ilişkileri yönetimi, dijital ticaret ve hizmet faaliyetleri alanlarında başı çeken aktörlerin aralarında bulunduğu bilişim endüstrisinden Bain müşterilerinin ürünlerini zenginleştirmek üzere çalışıyor.

Bain & Company Gelişmiş Analitik Uygulamaları Başkanı Roy Singh şöyle açıklıyor: “Heyecan verici ortaklığımız, teknolojik yeterlilikteki söz konusu dönemeç sektörlerini dönüştürürken müşterilerimize daha güçlü yapay zeka çözümleri sunmamıza yardım edecek ve onların kazanmalarına katkıda bulunacak. OpenAI’ın yapay zeka teknolojisi platformu ile Bain’in sektörel tecrübesi ve mühendislerden, veri bilimcilerinden, ürün sorumlularından ve danışmanlardan oluşan ekibi bir araya geldiğinde, müşterilerimiz doğru iş fırsatlarını tespit edebilecek ve bunları hızla hayata geçirebilecek.”

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir