Teknoloji

Google, Yapay Zeka Aracı “Proje Astra” ve Arama Güncellemelerini Tanıttı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 15 Mayıs 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Google, Yapay Zeka Aracı “Proje Astra” ve Arama Güncellemelerini Tanıttı

Google, yeni yapay zeka aracı projesi “Proje Astra”yı ve bir dizi güncellemeyi tanıttı.

Google, yeni yapay zeka aracı projesi “Proje Astra”yı ve arama fonksiyonlarına yapay zeka entegrasyonunu güçlendirecek bir dizi güncellemeyi tanıttı. Bu güncellemeler, kullanıcılar için daha gelişmiş eylemler gerçekleştirebilmesini sağlayacak.

 

Google’ın “Proje Astra” ve diğer yapay zeka entegrasyonları, teknoloji devinin sadece arama motoru olmadığını, aynı zamanda yapay zeka alanında da öncü olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bu yeni gelişmeler, kullanıcı deneyimini daha da kişiselleştirecek ve Google’ı, yapay zeka destekli hizmetler konusunda piyasadaki rakiplerine karşı önemli bir avantaj sağlayacak. Ancak bu yeniliklerin kullanıcı verilerinin gizliliği ve güvenliği üzerindeki etkileri, önümüzdeki dönemde sıkça tartışılacak konular arasında yer alacak.

 

Yapay Zeka Ajanlarındaki İlerleme:

  • Proje Astra: Google, kullanıcı adına görebilen, duyabilen ve eylemlerde bulunabilen gerçek zamanlı bir yapay zeka aracı prototipi olan Proje Astra’yı duyurdu. Bu demo, sesli asistanın gördüğü ve duyduğu şeylere, kod, görüntü ve video dahil olmak üzere gelişmiş akıl yürütme ve hatırlama yetenekleriyle yanıt verdiğini gösterdi.
  • Astra’ya Kamu Erişimi: Astra’ya, yıl içinde Gemini uygulaması üzerinden kamu erişimi sağlanması bekleniyor.
  • AI Takım Arkadaşları: Google ayrıca, Workspace içindeki e-postalar, toplantılar ve diğer verilere ilişkin soruları yanıtlayabilen “AI takım arkadaşları”nı tanıttı.
  • Canlı Yanıt: Gemini ile neredeyse gerçek zamanlı olarak konuşmayı ve sohbet etmeyi mümkün kılacak olan Canlı özelliği de önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

Arama Güncellemeleri:

  • Genişletilmiş AI Özetleri: Google Arama, genişletilmiş AI Özetleri, gelişmiş planlama yetenekleri ve AI tarafından düzenlenen arama sonuçları özelliklerini sunmaya başladı.
  • Daha Karmaşık Planlama: Gemini, seyahat planları gibi daha karmaşık planlama işlemlerini yürütebilecek.
  • Çok Adımlı Akıl Yürütme: Arama, Gemini’nin soruları parçalara ayırmasını ve araştırmayı hızlandırmasını sağlayacak çok adımlı akıl yürütme yeteneklerini de alacak.
  • Video ile Soru Sorma: Kullanıcılar artık video ile sorular sorabilecek, Arama görsel içeriği analiz edebilecek ve faydalı AI Özetleri sağlayabilecek.

Neden Önemli?

Artık resmi olarak yeni bir sesli asistan savaşı başladı — OpenAI ve Google, son iki gün içinde tek başlarına akıl almaz yeni yetenekler sergiledi. Ayrıca, OpenAI’nin bir arama ürünü üzerinde çalıştığı söylentileri ve Perplexity gibi platformlara olan heyecanına rağmen, arama kralını tahtından indirmek zor olacak. Özellikle de Google, tüm ekosisteme etkileyici bir şekilde gelişmiş AI entegre ederken.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir