Web 3.0

Kripto para piyasasına girişler devam ediyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 18 Temmuz 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Kripto para piyasasına girişler devam ediyor

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz kripto para piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

“XRP davasının olumlu sonuçlanmasıyla birlikte kripto piyasasındaki bir günlük bahar havası beş gündür tersine dönmüş gözüküyor. Bitcoin 2023 yılının zirvesini 31.800$ ile yapmasının ardından geri çekilmelerle yeni güne 30.000$ kritik desteğin altında fiyatlanarak başladı. Ethereum da 2.000$ seviyesinin üzerindeki fiyatlarının yerini 1.900$ seviyelerine bıraktı. Ancak buna rağmen son dört haftada kripto para piyasasına girişler 742 milyon dolara ulaştı.” 

Öte yandan Coinshares verileri incelendiğinde son dört haftada kripto para piyasasına girişler 742 milyon dolar seviyelerine ulaşmış durumda. Bu girişler ise 2021’in son çeyreğinden bu yana en büyük giriş akışını temsil ediyor. Dünya yatırım devlerinin spot Bitcoin ETF başvurularıyla başlayan bu süreçte tüm bu girişlerin %99’unu Bitcoin oluşturmaya devam ediyor. Bitcoin’e ilgi artarken aynı zamanda Bitcoin ağındaki benzersiz adreslerin sayısı ise 2023 yılının en yüksek seviyesine ulaşmış vaziyette.

Yatırımcılar Bitcoin’i tercih etmeye devam ederken lider altcoin Ethereum da geçtiğimiz hafta 2 milyon dolar çıkışlarla birlikte en çok çıkış görülen varlık oldu. Altcoinler arasında ise SOL, MATIC ve LTC ‘ye küçük girişler mevcut.

Ripple davasının sonuçlanmasından sonra SEC başkanı Gery Gensler, dün yaptığı açıklamalarda hayal kırıklığına uğradığını ve hala sonuçları değerlendirdiğini belirtti. Akıllardaki soru olan Ripple kararının daha fazla kripto regülasyona yol açıp açmayacağına ise  “henüz erken” yanıtını verdi.

Genel olarak kripto para piyasası incelendiğinde toplam piyasa değeri beş günlük geri çekilmelerle 1,16 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Kripto piyasasında yön arayışı sürerken yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde negatif bir seyir hakim. Son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan FORTH %34’lük yükselişle liderliği alırken, %25 artışla WRX ikinci ve %16’lIk hareketiyle onu takip eden AGLD ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin, bir ay aranın ardından teknik olarak oluşturduğu yükseliş kanalının dışına çıktı. Dün akşam saatlerinde SEC başkanı Gary Gensler’in, mahkemenin Ripple kararı hakkında “hayal kırıklığı” duyduğunu belirtmesinin ardından Bitcoin 30.000$’ın altını gördü. 29.650$’a kadar gerileyen Bitcoin sabah saatlerinde bir miktar toparlanarak tekrar 30.000$ seviyelerine yükseldi. Ancak Çin kaynaklı endişeler küresel varlık fiyatlarını zorlamaya kısa dönemde devam ediyor. 30.000$ seviyelerinden bir yükseliş hikayesi yaratmak için daha farklı haberlere ihtiyaç var. Özellikle kripto para sektörünün içsel risklerinin bertaraf edilmesi, BlackRock ETF gibi haberler destekleyici olacaktır. Teknik olarak 4 saatlik grafikte 200 MA’dan dönen Bitcoin ise içerisinde bulunduğu yeşil banttan destek bulmalı. 30.400$ seviyelerine denk gelen kanalın alt tabanına ve ardından 30.800$ bölgesine kadar yükselemez ise aşağı yönlü riskler artabilir. Bu anlamda 30.000$ ve 29.650$ seviyeleri de Bitcoin için destek konumunda bulunuyor.

LITECOIN (LTC) Teknik Analiz

Son dönemde sıklıkla paylaştığımız bir kripto para olan Litecoin, uzun dönemli istikrarlı yapısıyla yatırımcılarını hem korumayı hem de kazandırmayı sürdürüyor. Son günlerde çıkan haberlerle de önce 115$’a kadar yükselen, ardından Bitcoin’de görülen güçsüzlük ve kar satışlarıyla birlikte 90$ seviyelerine kadar geriledi. 200 günlük hareketli ortalamanın hemen üzerinde yer alan Litecoin, bu bölgeden destek alabilir. Aynı zamanda yükselen kanalın alt tabanına yakın olan bu bölgeden dönmesi beklenen Litecoin’in iki hafta sonra gerçekleşecek olan halving ile göz önünde olması muhtemel. Bu açıdan önce 100 ardından tekrar 115$’a ulaşabilir. Risk iştahının düşmesi halinde ise önce 87$, ardından 80$ bölgesi destek konumunda bulunuyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir