Teknoloji

Palo Alto Networks “Strata Cloud Manager”’ı tanıttı

TeknolojiWins Haber Merkezi
 • 29 Kasım 2023
 • Okuma süresi: 6 dakika
Palo Alto Networks “Strata Cloud Manager”’ı tanıttı

Palo Alto Networks tarafından yapılan bir açıklamayla Strata™ Cloud Manager tanıtıldı. 

Palo Alto Networks; 4.400’den fazla makine öğrenmesi modeliyle yapay zeka ve Zero Trust yaklaşımını birleştirerek günümüzde müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde koruyor. Ayrıca Palo Alto Networks modern şirketlerin kullanım gereksinimlerine yanıt vermek amacıyla çeşitli gelişmiş güvenlik yetkinliklerini ve 5 yeni Gelecek Nesil Güvenlik Duvarını sunduğunu duyurdu.

Palo Alto Networks Ağ Güvenliği Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Anand Oswal şu açıklamada bulundu:

“Duyurduğumuz yeni yetkinlikler konusunda çok heyecanlıyım. Strata Cloud Manager müşterilerimizin tüm ağ güvenliği varlıkları genelinde yönetimi ve operasyonları sadeleştirecek. Güvenlik hizmetlerimizde yapay zeka ve makine öğrenmesiyle inovasyonlar yapmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda benzersiz bir saldırının ilk ve tek örneği de dahil olmak üzere gelişmiş saldırıları durdurabiliyoruz. Bu yaklaşım, bir sorunla ilk kez karşılaşma riskini etkin bir şekilde önlüyor. Ayrıca sınıfının en iyisi güvenlikle sektör lideri performansı sunan donanım platformlarını tanıtıyoruz.”

Ağ Güvenliği Strata Cloud Manager ile yeniden tanımlanıyor

Ağ güvenliği yönetimi ve operasyonlarında devrim yaratan Strata Cloud Manager güvenlik duruşunu güçlendirirken her uygulama noktasında ağ kesintilerini proaktif olarak önlüyor. Güvenlik ekipleri Strata Cloud Manager’ı kullanarak şunları başarabiliyor:

 • Kesintisiz ağ çalışma süresi: Strata Cloud Manager, öngörüye dayalı analitiklerle şirketlerin kapasite darboğazlarını öngörmesine ve dağıtım sağlığını 7 gün önceden değerlendirmesine yardımcı olarak güvenlik ekiplerinin operasyonel kesintileri etkin bir şekilde önleyebilmesini sağlıyor.
 • Ağ güvenliğini sektörün en iyi uygulamalarıyla geliştirme: Ağ güvenliğini güçlendirmek için politika analizlerinde ve gerçek zamanlı uyum kontrollerinde yapay zekadan yararlanılıyor.
 • Gelişmiş verimlilik için ağ güvenliği yönetimini akıcı hale getirme: SASE ve hem donanım hem yazılım güvenlik duvarları dahil olmak üzere tüm form faktörleri genelinde konfigürasyon ve güvenlik politikaları ilk kez zahmetsizce denetlenerek tutarlı koruma sağlanıyor ve operasyonel sabit maliyetler minimize ediliyor.

Sınıfının En İyisi Inline AI-Destekli Güvenlik

Palo Alto Networks’ün bulutta sunulan güvenlik hizmetleri kapsamında 60.000’den fazla müşteri yeni ve gelişmiş tehditlere karşı korumadan yararlanıyor. Yeni yetkinliklerden bazıları aşağıda kısaca açıklanıyor:

 • Advanced WildFire® makine öğrenmesini doğrudan bulut tabanlı algılama motorlarına entegre ederek sürekli evrilen ve benzersiz şekilde kaçınabilen ilk saldırıları etkinlikle engelliyor. Bu sayede ortaya çıkan yeni saldırılara karşı savunmayı güçlendirerek erken tespite ve riskleri azaltmaya yardımcı oluyor.
 • Sektörde bir ilk olan algılama yetkinlikleri, “ortadaki adam” ve SaaS platformunda barındırılan phishing saldırıları gibi tehditleri proaktif olarak önlemek için tasarlandı. Gelişmiş URL Filtreleme özelliği de kötü amaçlı URL’lerin %88’ini rakip çözümlerden 48 saat önce öngörüp engelleyerek ağ güvenliğinin korunmasını sağlıyor.
 • En yeni yapay zeka destekli Gelişmiş Tehdit Önleme yetkinliği ise çoğunlukla kırmızı takımların kullandığı Empire aracı üzerinden yayılan komuta ve kontrol (C2) saldırılarına karşı koymak için özel olarak tasarlandı. Gelişmiş tehdit önleme araçlarına katılan bu değerli ilave ileri düzeyde kaçamak C2 saldırılarını engellemede %97’den yüksek oranda başarılı oluyor.

Yeni Gelecek Nesil Güvenlik Duvarları 

Palo Alto Networks, 5G bağlantısına ihtiyaç duyanlar ve en zorlayıcı operasyonel teknoloji (OT) ortamlarında çalışması gerekenler de dahil olmak üzere en yüksek trafikli ağlardan uzak şubelere kadar yanıt verebileceği kullanım gereksinimlerini genişletmek için beş yeni Gelecek Nesil Güvenlik Duvarını tanıttı. Yeni Gelecek Nesil Güvenlik Duvarları arasında şunlar yer alıyor:

 • Çok yüksek hızlı performans için PA-7500: Gücünü özel ASIC’lerden alan PA-7500, dünyanın en zorlu ortamlarının güvenliğini sağlamak için sektör lideri güvenlik ve 1,5 Tbps’nin üzerinde App-ID™ performansı sunuyor.
 • 5G ağları için PA-415-5G: 5G ağlarına erişim dünya çapında genişlemeye devam ederken 2026 itibarıyla tahminen 15 milyar endüstriyel varlığın 5G üzerinden bağlanması bekleniyor. Şirketler gelişmiş güvenlik duvarı çözümü sayesinde hem kablolu hem 5G bağlantı için kapsamlı güvenlikle şubelerini koruma esnekliği kazanıyor. Böylece, hızlı dijital dönüşüm çağında kritik varlıkların korunması sağlanıyor.
 • En zorlayıcı ortamlar için PA-450R: Sanayi şirketleri şimdi OT ortamları için aşırı hava koşullarına ve geniş sıcaklık aralıklarına maruz kalma gibi durumlar da dahil olmak üzere güçlü bağlantı ve güvenlik sağlayan sağlamlaştırılmış güvenlik duvarı çözümünden yararlanabiliyor. Bu sayede sert çevresel koşullarda bile operasyonların kesintisiz süreceğinden emin olabiliyorlar.

Palo Alto Networks ayrıca veri merkezlerinin ve büyük yerleşkelerinin güvenliğini sağlamak için PA-5445 ve Ethernet Üzerinden Güç (PoE) gerektiren şubelerin güvenliğini sağlamak için PA-455 güvenlik duvarlarını da tanıttı.

Enterprise Security Group Baş Analisti John Grady şu yorumda bulundu: 

“Ağ güvenliğinin gelişmeye devam etmesi zorunlu. Geleneksel yaklaşımlar günümüzde hızla evrilen saldırı ortamına ayak uyduramıyor. Yayılan ortamlar da yönetimi çok daha karmaşık hale getiriyor. Palo Alto Networks tehditleri daha etkin bir şekilde tespit etmek için çeşitli güvenlik hizmetlerinde yapay zekadan yararlanma yaklaşımını ilk benimseyenlerden biriydi. Palo Alto Networks yapay zeka kullanımını, ilave güvenlik hizmetlerinin yanı sıra daha verimli ve proaktif operasyonlar için bulut tabanlı yönetim platformunu da kapsayacak şekilde genişleterek şirketlerin karşılaştığı en önemli sorunlara yanıt vermeye devam ediyor.”

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir