Teknoloji

Yapay zeka, yatırım stratejilerinin oluşturulmasında büyük rol oynayacak

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 2 Haziran 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Yapay zeka, yatırım stratejilerinin oluşturulmasında büyük rol oynayacak

BitMEX CEO’su Stephan Lutz, yapay zekânın yatırım stratejilerine nasıl etki edebileceğini açıkladı.

Yapay zekânın günlük yaşantı ile iş hayatında gösterdiği etki ve taşıdığı potansiyel, akıllara bu teknolojinin yatırım stratejilerini nasıl etkileyeceği sorusunu getiriyor. Özellikle portföy yönetiminde yapay zekânın etkin bir rol üstleneceğini ifade eden global kripto para borsası BitMEX’in CEO’su Stephan Lutz, duygu ve haber analizleriyle de anlık reaksiyonun hızlanacağını söyledi.

Özellikle ChatGPT’nin hayatımıza girmesiyle birlikte son dönemde yapay zekânın farklı süreçlerdeki rolünün daha göz önüne çıktığını görüyoruz. Günlük yaşantımızın neredeyse her alanında bir kolaylaştırıcı olabilen yapay zekâ teknolojisi kripto para ve finans piyasalarından da uzak kalmıyor. BitMEX CEO’su Stephan Lutz, yapay zekânın yatırım stratejilerine nasıl etki edebileceğini açıkladı.

“Halihazırda bir süredir yapay zekâ teknolojisinin finans ve kripto para ekosisteminde kullanıldığını söylemek mümkün. Bugün geçmişteki fiyat verileri ve çeşitli analiz yöntemleri kullanılarak algoritmalar üzerinden işlem gerçekleştirilebiliyor. Ancak geldiğimiz noktada yapay zekanın finansal yatırımlarda sadece algoritmik işlemlerle sınırlı kalmasından ziyade, yatırım stratejilerinin oluşturulmasında da faydalanılabileceğini görüyoruz.

Başta kripto paralar olmak üzere finansal yatırımların genelinde yatırımcıların kendilerine uygun bir strateji doğrultusunda hareket etmesi büyük önem taşıyor. Aksi taktirde beklenmedik durumlarda gerçekleştirilen panik hamleleri ilerleyen dönemde pişmanlık olarak dönebiliyor. Stratejilerin oluşturulmasında da yatırımcıların bilgi birikimleri, yatırım tecrübeleri, risk anlayışları ve yatırım tutarları gibi unsurların belirleyici olduğu söylenebilir. Bu noktada yapay zekâ karşımıza bir kolaylaştırıcı olarak çıkacaktır. Bu teknolojinin en büyük avantajının hızlı ve güvenilir veri analizi olduğunu düşünürsek eldeki verileri doğru bir yatırım stratejisine dönüştürebilmesi çok olası görünüyor.

Yapay zekânın duygu ve haber analizleri reaksiyon hızını artıracaktır

Öte yandan kripto para gibi yatırım araçlarına yönelmeyi düşünen birçok insan analizlere gerekli vaktini ayıramayacağını düşündüğü için bir türlü gerekli adımları atamıyor. Ancak bu aşamada devreye giren yapay zekânın geçmiş piyasa verileri, fiyat hareketleri, teknik analiz yöntemleri ve makroekonomik göstergeler gibi hususları dikkate alarak bir yatırımcıya uygun portföy önerileri sunmasını bekleyebiliriz. Ayrıca bu portföy önerisi içerisinde veri analizi yoluyla elde edilen potansiyel getirilerin ve risk oranlarının da yer aldığını göreceğiz.

Önümüzdeki dönemde yapay zekânın, farklı varlık sınıflarının performansını değerlendirerek optimize edilmiş bir portföy oluşturarak yatırımcıların kararlarında daha etkili olduğuna şahit olabiliriz. Buna göre, oluşturulacak modellerin portföyün çeşitliliğini artıracak, riski azaltacak ve potansiyel getiriyi optimize edecek bir kabiliyete sahip olacaktır. Ayrıca anlık gelişmelere verilecek hızlı reaksiyonlar konusunda da yapay zekâ; sosyal medya, haber siteleri ve diğer kaynaklardan elde edilen haberleri ve duygusal verileri analiz ederek piyasa etkilerini değerlendirerek olası risk ve fırsatlara doğru tepkinin verilmesini sağlayacaktır.

Elbette tüm bunlar, dün için birer hayalken bugün ve yarın için hayatımızın bir parçası haline dönüşecek. Dolayısıyla yapay zekâ gibi teknolojilerin özellikle yatırım süreçlerine dahil olmasıyla başta kripto paralar olmak üzere çeşitli finansal enstrümanlara olan ilgi de artacaktır.”

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir